eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Zánět močových cest

I když na zánět močových cest trpí většinou ženy, muži nejsou žádnou výjimkou. Tato nepříjemná infekce se podle statistik projeví alespoň jednou za život u téměř každého z nás. Aby se tato nemoc neopakovala, je důležité všimnout si alarmujících příznaků včas a vyhnout se tak užívání antibiotik a v horším případě zánětu ledvin.

Příčiny zánětu močových cest

O zánětu močových cest víme, že vzniká nejčastěji prochladnutím, na vině může být i nedostatečná hygienická péče při menstruaci nebo pohlavním styku. Přesnou příčinou této infekce je z 80 % bakterie Escherichia coli. Běžně se nachází v lidské stolici, kde brání naše střeva proti přemnožení nebezpečných bakterií. My jí na oplátku poskytujeme ideální životní prostředí s dostatečným příjmem potravy. Občas se tato bakterie dostane z konečníku do močové trubice a dále pokračuje do močového měchýře, kde se přemnoží a následně způsobí zánět močových cest.

Příznaky zánětu močových cest a ledvin

Ten, kdo už někdy v životě prodělal zánět močových cest ví, že je to velmi nepříjemné a choulostivé onemocnění. Nejdříve ze všeho se projeví pálením a řezáním při močení a bolestí při domočování. Následuje bolest v podbřišku, přesněji v oblasti močového měchýře a dále pak na sponě stydké kosti. Může se také objevit lehké začervenání moče nebo přímo krev v moči, příčinou je podrážděná a překrvená sliznice močového měchýře. Občas zánět močových cest doprovází teplota a v případě, že se infekce rozšíří až do ledvin, objeví se nepříjemná bolest zad v bederní části.

Prevence proti zánětu močových cest

  • Dostatečně pijte, omezte sladké a alkoholické nápoje.
  • Udržujte se v teple, abyste neprochladli.
  • Dodržujte základní hygienické zásady, k omývání v oblasti genitálií používejte vodu nebo šetrné mycí prostředky.
  • Po vášnivém milostném styku se vždy vysprchujte.
  • Noste bavlněné spodní prádlo.
  • Trpíte-li na opakovaný zánět močových cest, preventivně jezte brusinky a pijte urologický čaj.

Domácí léčba zánětu močových cest

Podchytíte-li zánět močových cest včas, je důležité ze všeho nejdříve začít doslova proplachovat močový měchýř. K tomuto účelu je ideální neslazený urologický čaj, nejlépe čtyři hrnky denně. V průběhu dne pít hodně neperlivé vody. Dalším pomocníkem proti této infekci jsou brusinky. Jestli je doma nemáte v sušené nebo čerstvé podobě nezoufejte a zajděte si do lékárny pro kanadské brusinky v tabletách. Medvědice lékařská brání pomnožení bakterií, pomáhá čistit ledviny a močové cesty a působí protizánětlivě, stopky višně navíc zklidní podrážděnou sliznici. Kopřiva dvoudomá podporuje tvorbu moči, aby se škodlivé mikroorganismy mohly vyplavit z moči ven, třapatka nachová posiluje organismus v boji s infekcí.

Léčba zánětu močových cest a ledvin u lékaře

Máte-li pocit, že bolesti při močení neustávají ani druhý den, je načase navštívit lékaře. Ráno se vymočte do sterilní nádobky, aby mohl lékař vyšetřit vaši moč a zjistit, zda jsou přítomny bakterie a je-li tam zánět. Dále se vyptá na průběh, trvání a charakter vašich potíží. Prohmatá podbřišek a proklepe záda v oblasti ledvin. V případě, že se potvrdí infekce močových cest, lékař nasadí léčbu antibiotiky a předepíše kapky proti bolestem. Má-li lékař podezření na napadené ledviny, provede ultrazvukové vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí zánět ledvin. Rizikovou skupinou jsou zde především děti, těhotné ženy a starší osoby. Léčba pak obvykle probíhá pod dohledem lékařů v nemocnici.

Stáhněte si:

E- kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“

E-knihu o kvasinkové infekci

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info