eshop muj-kompas.cz

Nikola Šmorancová Zácpa a její léčba

Touto nepříjemností trpěl přinejmenším jednou v životě snad každý. Břicho je nafouknuté, bolestivé a ne a ne organismus přinutit k potřebnému kroku. Ano, zácpa patří v dnešní době k častým obtížím, které dokážou znepříjemnit naše životy.

Co to vlastně zácpa je a jaké jsou její příčiny?

Jedná se o méně časté či obtížné vyprazdňování střeva. Příčin, které vedou k tomuto nepříjemnému stavu, je hned několik. Stravovací a jiné důležité návyky mnohých z nás jsou přímo katastrofální a hlavně díky tomuto faktu se lékařům plní ordinace lidmi, kteří mají časté trávicí potíže, bolesti břicha a nevědí, čím to může být.

Zde jsou hlavní faktory, které mohou zapříčinit zácpu:

Nedostatek pohybu, špatně zvolená strava (s nízkým obsahem vlákniny), nemoci s poruchou příjmu potravy (anorexie, bulimie), snížený příjem potravy, oslabení břišního svalstva, deprese a celkový stres, snížená funkce štítné žlázy, špatný přístup k WC, dehydratace, léky snižující schopnost vyprazdňování.
To je jen pouhá část, která může problémy způsobit.
Zácpa není jen neškodný stav, může být příčinou i řady dalších problémů, které v některých případech mohou být i velmi vážné.

Potenciální komplikace při zácpě:

Hemoroidy, fisury (praskliny v oblasti konečníku), inkontinence stolice, střevní obstrukce, časté bolesti břicha, nechutenství, zvracení, plynatost, nádorová onemocnění trávicího traktu atd.

Správná výživa, dostatek tekutin a pohybu

K tomu, abyste zácpě předcházeli nebo ji léčili, nepotřebujete mnoho. Stačí se začít správně a pravidelně stravovat. Strava by měla být bohatá na vlákninu, popřípadě „hodné“ bakterie, které přispívající ke zdravé mikroflóře ve střevech (jogurty, kefíry atd.). K sehnání jsou v dnešní době i doplňky stravy bohaté na prebiotika (stimulují růst a aktivitu střevní mikroflóry) a probatika (živé mikroorganismy, které v přiměřeném množství prospívají organismu). Nedílnou součástí zdravého životního stylu je i dostatečný příjem tekutin, nejlépe čistá neperlivá voda, popřípadě kvalitní čaje (vynechejte černé čaje).
Pravidelný a přiměřený pohyb je samozřejmostí. Udržujete tak metabolismus v rovnováze, což přispívá k dobrému trávení. Zvolte si tedy pohyb, který vám vyhovuje, a můžete ho dělat pravidelně. Pakliže jste přes týden pracovně vytížení, tak i krátká svižná procházka na oběd je znát.

S projímadly opatrně!

Jestli vaše zoufalost už přerostla a sáhli jste po projímadlech, buďte opatrní. Užívejte pouze předepsané množství stanovené lékařem. Při nadměrném užití může dojít k dehydrataci či dalším komplikacím. Jako spolehlivé přírodní projímadlo funguje například směs jablek, švestek a vlákniny (12 polévkových lžic švestek zbavených pecek, 9 polévkových lžic jablečného pyré, 15 polévkových lžic vlákniny přelijeme 0,5 litrem vařící vody – vše dobře rozmixujeme a užíváme 2 lžíce denně).

Na závěr:

Pokud se budete řídit výše zmíněnou kombinací „Správná výživa, dostatek tekutin a pohybu“, komplikací se tak vyvarujete a nebudete potřebovat žádného lékaře. Dnešní svět je ale bohužel tak uspěchaný, že lidé mají problém udělat si na sebe čas. Proto prosím, buďte k sobě ohleduplní a starejte se občas také sami o sebe a nejen o ty druhé. Tím, že vy budete v dobré kondici, ostatní se od vás budou moci poučit a budete možná jedním z těch, kdo tento svět udělá zase o trochu lepším, třeba i „jen“ chudším o choroby zažívacího traktu.

Přečtěte si také:
Nejsou tuky jako tuky
Zacvičte si pilates

Objednejte si:

„Emoční rovnice- Revoluční metoda pro změnu života (praktické CD)“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info