eshop muj-kompas.cz

Kolektiv Mindsoft Snowscooting

Pro každého, kdo má rád sníh a v žilách mu koluje krev s příměsí adrenalinu, je tu zatím málo známý, ale mezi zasvěcenými velmi oblíbený sport s názvem snowscooting. Pokud tápete, co se pod tímto záhadným názvem skrývá, možná bude dobré napovědět – snowscoot je v překladu něco jako „sněhová jízda“, takže zákonitě tato zimní pohybová aktivita bude mít něco společného se zdoláváním svahů, a to na speciálním stroji.

Co je to snowscooting?

Jinými slovy, snowscoot je velký objev z Evropy, kde v devadesátých letech pár nadšenců (možná i z nudy) spojilo snowboard a rám na BMX kolo (pro neznalé, speciální kola BMX se používají na jízdu v agresivním terénu, skáče se na nich jako v motocrossu).  Jednoho z těchto experimentátorů, Francka Petouda, napadlo, že by si mohl stroj dát patentovat, což také udělal. První profesionálně zhotovený model byl představen v roce 1991 na lyžařské show ve Francii. A tak se zrodil sportovní hit, který si našel své příznivce ve Francii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Itálii a v posledních letech i v Čechách.

Pro koho se snowscooting hodí?

Přestože tento sport vznikl v prostředí mladých snowboardistů a oblíbili si jej hlavně ti, co rádi trošku divočejší aktivity, může jej zvládnout téměř každý, kdo se nebojí experimentů. Nemusíte umět lyžovat, jezdit na kole ani ovládat základy snowboardingu
– snowscooting je totiž něco docela jiného a ti, co už sportu propadli, potvrzují, že se dá velmi rychle a snadno naučit. Není zase až tak nebezpečný, jak se může zdát (pokud se nebudete pokoušet hned lámat rekordy „profesionálů“), proto se hodí téměř pro každého, kdo je aspoň trochu v kondici.

Jak vyzrát na snowscooting

Snowscoot vypadá jako sněhová koloběžka, místo koleček má ale dva snowboardy umístěné za sebou, celý stroj doplňují řidítka. Ta slouží hlavně k udržování rovnováhy. Nohy a ruce jsou lehce pokrčené, těžiště je mezi přední a zadní nohou. Brzdí se hranami nebo smykem. Častým problémem je, že se většina lidí snaží ze začátku ovládat snowscoot stejně jako lyže, snowboard nebo kolo – jenže tyto sporty a jejich techniky nejsou srovnatelné – složitější může být také jízda na vleku, obzvlášť, když vám někteří vlekaři nedovolí vůbec nastoupit bez bezpečnostního vázání na snowscoot, které však každý stroj (automaticky) nemá. Ne v každém zimním středisku je též jízda na snowscootu povolena. Kdo ale snowscooting vyzkouší a překoná první rozpaky i komplikace, obvykle si tuto nevšední aktivitu zamiluje, třeba jen jako netradiční oživení běžného lyžařského pobytu.

Co budete k snowscootingu potřebovat?

Pomineme-li vhodný oděv, bude vaší prioritou opatřit si snowscoot. Vyrábí se už
i v Čechách a cenově se pohybuje od 17 000 Kč výš. Zahraniční značky stojí i okolo 60 000 Kč. Nevěšte ale hlavu, pokud vám to připadá moc, snowscoot si lze ve větších sportovních areálech běžně zapůjčit (třeba v Dolní Moravě ve FlowParku nebo na Božím Daru). Kromě samotného stroje budete potřebovat i vhodnou obuv – postačí boty na snowboard nebo turistické  zimní boty, v žádném případě ale ne lyžáky. A pak zřejmě to nejdůležitější – nezbytnou součástí vaší výbavy by měla být i helma, protože snowscoot může nabrat neuvěřitelnou rychlost, a tím pádem i úrazy jím způsobené nemusí být jen maličkostí. A v neposlední řadě pamatujte, že stejně jako lyže bude potřebovat i váš snowscoot občas promazat.

Na co si dát při snowscootingu pozor

Pokud jste se rozhodli jít na věc, měli byste si hned v úvodu dát pozor na pár věcí. Především se vyhněte (aspoň ze začátku) příliš příkrým svahům. I později si ale dávejte dobrý pozor na zledovatělý nebo moc tvrdý sníh. To, co snadno zvládnete na lyžích, nemusíte zvládnout na snowscootu. Snowscoot navíc nemá vázání (boty jsou pouze uchyceny nastavitelným popruhem), takže se může lehce stát, že v průběhu jízdy  „vypadnete“. To je však výhodné v případě, že se schyluje k pádu – vždy je v takové situaci dobré odhodit snowscoot od sebe, protože spadne-li na vás ostrými hranami, hrozí opravdu těžký úraz. Nicméně obecně není snowscooting o nic nebezpečnější než lyžování nebo snowboarding, proto, jste-li už lehce nahlodáni, neváhejte jít na věc a tento zábavný sport vyzkoušet!

Zdroje:
www.snowscoot-rider.de
www.outlinesport.cz
www.scottmtb.cz

Přečtěte si také:
Sestavte si cvičení plán
Pro jakou jógu se hodíte

Recepty:
Kusukus s brokolicí a sýrem cottage
Fitness omeleta

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info