eshop muj-kompas.cz

Nikola Šmorancová Leukemie a její příznaky

Leukemie dělíme na akutní a chronické. Jsou charakterizovány potlačováním normální krvetvorby a nádorovým zmnožením jednoho typu bílých krvinek. Krvinky můžeme najít v kostní dřeni, v krvi či v orgánech.

Při akutním typu leukemie(může být obojí, dlouhé i krátké „e“ uprostřed slova, ale je nutno pak v celém textu toto slovo psát jednotně) je většinou pacient nucen rychle vyhledat lékařskou pomoc vzhledem k tomu, že choroba se daleko rychleji rozvíjí.  Na chronické typy se přichází většinou při preventivních prohlídkách či jiných vyšetřeních. Akutní leukemie se rozděluje  do dvou podtypů, tzv. akutní myeloidní leukemie (AML) a akutní lymfoblastická leukemie (ALL) – obě tyto nemoci mají odlišný průběh i léčebný proces.

Jaké jsou příznaky nemoci jménem leukemie?

Klinické příznaky akutní leukemie plynou z neschopnosti kostní dřeně tvořit dostatečný počet funkčních krvinek, proto jsou lidé postižení touto chorobou často unavení, bez energie – to plyne z tzv. anémie, nedostatku červených krvinek. Tím, že bílé krvinky dostatečně nefungují, může být tělo ohrožováno opakujícími se infekcemi, které mohou být další příčinou onemocnění.

Znakem je také špatná funkce krevních destiček, důkazem jsou casino en ligne potom častá krvácení z nosu nebo tvorba modřin bez předchozího zranění. Někdy se leukemické buňky mohou tvořit v mízních uzlinách, což vede k jejich zvětšení obvykle na krku, v podpaží či tříslech. Nemoc mohou provázet i bolesti břicha díky zvětšujícím se leukemickým buňkám ve slezině.

Stává se také, že pacient nemusí trpět žádnými z výše zmíněných příznaků a nemoc je objevena náhodně – na příklad při vyšetřování krevního obrazu.

Jak lze leukemii léčit?

Vždy záleží na typu leukemie a jejím stadiu, tedy pokročilosti. Každý pacient je individuální a nemoc se léčí několika postupy:

Chemoterapie a leukemie

Při tomto typu léčby se nemocnému podávají tzv. cytostatika. Jejich výhodou, ale i nevýhodou je, že působí jak na škodlivé nádorové buňky v těle, tak i na jiné množící se buňky, které jsou pro organismus důležité. Cytostatika se podávají v různých kombinacích a v odlišných časových odstupech. Cílem je zničit co největší počet leukemických buněk a nejméně poškodit zdravé tkáně.

Radioterpie (ozařování)

Jedná se o jednu z nejúčinnějších metod při léčbě onkologických onemocnění.

Cílem je opět zničení nádoru s co nejmenším poškozením zdravé tkáně. Při léčbě leukemií je především používána ke zničení leukemických buněk přítomných v centrálním nervovém systému (mozek a mícha). Uplatňuje se často také v kombinaci s chemoterapií (cytostatiky).

Autologní transplantace kostní dřeně a kmenových buněk krvetvorby

Název autologní znamená, že nemocnému je vrácena jeho vlastní kostní dřeň, část krvetvorných buněk je proto před podáním chemoterapie odebrána a zmražena a po chemoterapii jsou buňky pacientovi opět vráceny pomocí transfuze do žíly. Tato metoda se snaží zabránit navrácení zbytkových nádorových buněk. Provádí se vždy po několika cyklech standardní chemoterapie (výjimkou mohou být mozkové nádory).

Závěrem

V případě, že na sobě vypozorujete některé z výše uvedených příznaků, vyhledejte co nejdříve odborného lékaře, který by měl provést následující:

  • kompletní diagnostiku akutní leukemie zahrnující také cytogenické a molekulárně genetické vyšetření
  • vyšetření vzorku vaší krve
  • vyšetření vašich příbuzných (ke zjištění shody pro případné poskytnutí kostní dřeně)

Lékař by měl být také schopný zajistit nepříbuzenského dárce pro poskytnutí nepříbuzenské kostní dřeně.

Přečtěte si také:

Srdce
Alkoholismus žen
Nervozita jako součást života?

Objednejte si:
„Odhalte své Emoční rovnice a zbavte se tak nepříjemných myšlenek (DVD)“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info