eshop muj-kompas.cz

Kolektiv Mindsoft Zdravé spaní – základ veselé mysli

napsal: kolektiv Mindsoft

Asi nikoho nepřekvapí, že spánkem trávíme velkou část našeho života. Spánek je zkrátka pro život velmi důležitý. Ve spánku tělo regeneruje a dobíjí baterie k dalšímu výkonu. Přesto se často stane, že se po probuzení cítíme unavení, rozlámaní a o nějakém dobití baterií máme velké pochybnosti. Někdy za to mohou starosti, které nám nedají spát, nebo špatný sen, ve kterém naběháme několik kilometrů či pracujeme na nějakém důležitém projektu, a po probuzení si nejsme jisti, zda to nebyla skutečnost, protože se cítíme, jako by se nám o tom jen nezdálo, ale vše bylo doopravdy. Pomineme-li „fyzicky či psychicky náročné“ sny, měl by být náš spánek posilující. Aby tomu tak opravdu bylo, nezáleží pouze na délce spánku, ale hlavně na jeho kvalitě.

Zásady zdravého spánku

Abyste spali opravdu kvalitním spánkem a cítili se po probuzení odpočatě, přinášíme vám několika rad:

Postel nad zlato –  nechcete-li se probouzet s rozbolavělými zády a otlačeným pérem z matrace pod žebrem, je nutné investovat do kvalitního roštu a matrace. V současné době je jich na trhu nepřeberné množství. Stačí zajít do nejbližšího studia, kde vám jistě rádi poradí, a můžete si vše na místě vyzkoušet, aby tvrdost matrace nebo nastavitelnost roštu přesně odpovídaly požadavkům vašeho těla.

Délka spánku – jak dlouhý má být spánek, je velmi individuální, někomu stačí pouze čtyři hodiny, aby načerpal energii, někdo musí spát hodin deset. Tělo si samo řekne, kdy se cítí odpočaté. Obecně platí, choďte spát, až se vám chce, ne abyste splnili „ osmihodinovou spánkovou normu“. Půjdete-li si lehnout dříve, aniž byste byli unaveni, budete se v posteli převalovat tak dlouho, dokud se dostatečně neunavíte.

Čerstvý vzduch – většina lidí jistě potvrdí, že na horách nebo uprostřed lesa se spí nejlépe. Kromě ticha s občasným zpěvem ptáků za to může především čerstvý vzduch. Jelikož dnešní doba nás nutí pracovat v nevětratelných skleněných budovách a jediný vzduch jde z klimatizace, práce „na vzduchu“ nás unaví. Je proto dobré dopřát si před spaním nadýchání čerstvého vzduchu, třeba malou procházkou. Dobře větraná místnost s teplotou okolo 18°C je oázou spánku, i když v létě je, hlavně v panelákových bytech, tato teplota jen zbožným přáním. Volte proto pro ložnici nejchladnější místnost v bytě.

Televize, jídlo a notebook do postele nepatří – bohužel,  je to však častý zlozvyk. Večer si zalezeme do postele, pustíme si televizi, dopíšeme nedodělané resty z práce a k tomu zobeme brambůrky.  Sice doženeme práci, shlédneme nějaký bezva seriál, ale s kvalitou našeho spánku to řádně zacvičí. Většinou nás totiž v jednu ráno probudí reklama na mycí prostředek, poté co nás celou dobu koušou drobečky a hlavou se boucháme o odložený notebook. Postel má být oázou klidu, kam aktivity, kromě té příjemné, kterou je sex, prostě nepatří.

Pokud jste unavení, a přesto nemůžete usnout, zkuste například bylinkový čaj, teplé mléko nebo procházku se psem. Před spaním nikdy přehnaně nesportujte. Vyhnout byste se měli kofeinovým nápojům, zelenému čaji, ale také vydatnému jídlu. K práškům na spaní sáhněte vždy v krajním případě, po poradě z lékařem.

Přečtěte si také:
Bylinky a jejich použití
Relaxační hudba – balzám na duši
Psychologie hubnutí

Stáhněte si ZDARMA:
Měsíčník osobního růstu „Furt v Pohodě“
Tipy na skvělé zdraví a dokonalou postavu

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info