eshop muj-kompas.cz

Hanka Janoušková Žaludek

Základní údaje o žaludku

Žaludek (ventriculus, stomachus, gaster) je vakovitě rozšířená část trávicí trubice, uložená pod levou brániční klenbou. Tak trošku svým tvarem připomíná písmeno J. V horní části ústí do žaludku jícen, ve spodní ústí žaludek do dvanáctníku. V žaludku nedochází ke vstřebávání živin, ale pouze k  částečnému štěpení a přeměně potravy na tráveninu – jakousi tekutou hmotu, která pak postupuje dále přes dvanáctník do tenkého střeva. Žaludek přijatou potravu zpracovává mechanicky (promíchává ji pomocí svalových stahů) i chemicky (pomocí trávicího enzymu pepsinu). Aby žaludek netrávil sám sebe, je jeho vnitřní stěna pokryta vrstvou ochranného hlenu. Přijatá potrava v žaludku setrvá cca 3 hodiny, než je dostatečně připravená k dalšímu putování trávicí soustavou. Potrava bohatá na tuky a bílkoviny je však v žaludku zpracovávána až 6 hodin.

Trávicí soustava

Věděli jste, že za celý život zkonzumujete až 20 tun potravy? V trávicí soustavě se veškerá potrava postupně štěpí na látky, které tělo dokáže využít ke svému fungování, růstu a regeneraci. Trávicí soustava začíná v našich ústech, kde rozmělňujeme potravu pomocí zubů do kašovité podoby. V ústní dutině se také pomocí enzymu amylázy začínají trávit škroby. Z ústní dutiny pokračuje potrava jícnem do žaludku. Jícnem potravu posunují dvě soustavy svalů, které jsou součástí jeho stěny. Vlny svalových stahů posunují potravu směrem k žaludku, kde dojde k přeměně potravy na tráveninu, jak bylo popsáno výše. Potom potrava pokračuje dále do tenkého střeva, kde dochází ke vstřebávání živin. Než potrava projde všemi záhyby a kličkami, jsou z ní získány téměř všechny užitečné látky a ze střeva odchází pouze tekutý odpad. Poslední součástí trávicí soustavy je tlusté střevo, které přímo do trávení vlastně zapojeno není (nevylučuje žádné trávicí enzymy). Jeho hlavní funkcí je vstřebat vodu a napomáhat tak udržení potřebného objemu vody v těle. Tlusté střevo však také vstřebává vitaminy vyráběné bakteriemi, jež štěpí látky, které nebyly v tenkém střevě stráveny.

Co žaludku škodí

Žaludku škodí zejména nezdravá a nepravidelná strava. Jíst ve fastfoodu je sice pohodlné a pro mnohé lidi i praktické, nicméně jejich žaludku to bohužel neprospívá. Rychlé občerstvení často obsahuje nadměrné množství cukrů a tuků a zůstává tak v žaludku delší dobu, než normální strava. Různé hamburgery navíc neobsahují dostatečné množství vitaminů, minerálů a vlákniny, které by bylo potřebné pro správné fungování trávicí soustavy. Další věc, která žaludku neprospívá, je určitě stres a napětí.

Co žaludku prospívá

Žaludku prospívá pestrá, vyvážená a přiměřeně stravitelná potrava. Podíváte-li se na potravní pyramidu, uvidíte, že její základ tvoří obilniny a brambory, tedy potraviny, které obsahují velké množství škrobu. Jak již víte z minulého čísla, škrob je jedním z polysacharidů, během trávení je přeměňován na glukózu – hlavní zdroj energie pro tělo. Tyto potraviny také obsahují pro tělo důležité vitaminy a minerály (např. železo). Nad obilninami a bramborami tvoří další patro pyramidy ovoce a zelenina – hlavní zdroj vitaminů, minerálů a vlákniny. Dál přicházejí na řadu mléčné výrobky, maso, vejce a ořechy, a až na posledním místě bychom svému tělu měli dopřávat různé sladkosti, čokoládu, brambůrky a různé jiné pochutiny. Zaměřte se ve svém jídelníčku zejména na první dvě patra pyramidy a vaše trávicí soustava včetně žaludku vám bude vděčná.

Nejčastější onemocnění žaludku

Žaludeční vředy
Na vzniku žaludečního vředu se často podílí bakterie, která se nazývá Helicobacter pylori. Helicobacter narušuje přirozenou ochranu žaludku (hlen), a trávicí šťávy pak narušují žaludeční stěnu. Tím vznikne žaludeční vřed, který se může ještě zhoršovat stresem, nevhodnou skladbou stravy, požíváním alkoholu, kofeinu a kouřením. Přispět může samozřejmě i dědičnost a také dlouhodobé užívání některých nesteroidních protizánětlivých léků (acylpyrinu apod.)

Rakovina žaludku
V naší republice tvoří rakovina žaludku zhruba 5% z celkového počtu zhoubných onemocnění. Její výskyt se navíc stále snižuje. I u jejího vzniku můžeme hledat výše zmíněnou bakterii Helicobacter pylori, ke které se v případě rakoviny pravděpodobně přidává nezdravá strava. Karcinogeny přijímané v potravě působí na Helicobacterem odhalenou sliznici žaludku. Rakovina žaludku nemá příliš výrazné příznaky, proto je často zjištěna až v pokročilejším stádiu. Příznaky jsou: tlak v břiše, ztráta chuti k jídlu, pocity na zvracení, slabost, ztráta tělesné hmotnosti, únava.

Zajímavosti o žaludku

Věděli jste, že žaludek je nejpružnější orgán trávicí soustavy a mění svou velikost podle toho, jak je naplněný?  Když je prázdný, může být menší než pěst, ale po jídle se může zvětšit až dvacetinásobně. Pozoruhodný výkon, není-liž pravda?

Přečtěte si také:
Plíce
Potravinová intolerance
Anorexie – příčiny jejího vzniku

Stáhněte si:
ZDARMA Tipy na skvělé zdraví a dokonalou postavu
E-kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“

 

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info