eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Surovina měsíce – třešně

Třešně patří mezi první jarní ovoce. Spolu s jahodami dodávají jídelníčku chybějící sladkou chuť a pestrou barvu. Vybírat si můžete z tisíce druhů třešní, které postupně dozrávají od konce května až do července. Zajděte si pro třešně do sadu nebo navštivte svého farmáře a doma si z nich připravte osvěžující a zdravou bowli.

Mezi další sezónní suroviny, které jsou běžně dostupné v červnu, patří: jahody, hlávkový salát, fazolky, hrášek, kopr, květák, mrkev, špenát a zelí.

Vliv třešní na zdraví člověka

Třešně jsou až z 80% tvořeny z vody. Jsou zdrojem vitamínu C, E a B. Obsahují poměrně velké množství jódu, draslíku a vápníku, v menší míře železo, hořčík, fosfor, zinek a tříslovinu. Třešně na sebe umí vázat škodlivé látky, které se pak snadněji vylučují z těla ven. Snižují hladinu kyseliny močové v krvi, pomáhají proti zácpě, redukovat tuk a mají pozitivní vliv na pokožku. Podle posledních průzkumů třešně navíc obsahují antokyany, látky na bázi barviv, které přispívají k léčbě cukrovky, pomáhají chránit cévy a srdce před poškozením a buňky před rakovinovým bujením.

Třešně v kuchyni

Třešně podobně jako ostatní ovoce jsou nejchutnější v čerstvé podobě. Jelikož rychle kvasí a tím způsobují zažívací problémy, neměli byste jich sníst mnoho. Protože rády přebírají cizí pachy, skladujte je v chladničce mimo dosah aromatických potravin. Z třešní můžete kromě bowle připravit sirup, šťávu, mošt, džem nebo kompot. Hodí se do bublanin, koláčů a ovocných dortů. Třešně se používají k ozdobení pudingu, k přípravě zmrzliny nebo ovocného salátu.

Recept na bowli z třešní

Ingredience: 200 g třešní, 200 g jahod, 1 citrón, 1 limetka, 1 lžíce třtinového cukru, čerstvá máta

Postup: Do větší mísy vložte omyté a vypeckované třešně a nakrájené jahody. Vymačkejte šťávu z citrónu a limetek, přidejte třtinový cukr, lístky čerstvé máty a zalijte neperlivou vodou. Promíchejte a podávejte chlazené.

V příštím čísle měsíčníku budeme v seriálu o zdravé výživě pokračovat.

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info