eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Surovina měsíce – ředkvička

Ředkvička patří do čeledi brukvovité zeleniny. Sklízí se od dubna až do října podle počasí. Nejjemnější a zároveň nejpikantnější chuť má však na jaře. Ředkvičkám holdují i největší odpůrci zeleniny. Jsou nízkokalorické, proto je často naleznete v dietních jídelníčcích. A v neposlední řadě ředkvičky mají blahodárný vliv na lidské zdraví.

Mezi další sezónní suroviny, které jsou běžně dostupné v dubnu, patří: jarní cibulka, petrželová nať, špenát, saláty a rebarbora.

Vliv ředkvičky na zdraví člověka

Ředkvičky obsahují hořčičnou silici, která způsobuje onu pálivou chuť. Dále pak vitamín C, vitamíny skupiny B a z minerálních látek především vápník, železo, měď, fosfor a mangan. Ředkvičky mají mnoho léčivých účinků na lidský organismus. V trávicím traktu ničí bakterie a plísně, které mohou být příčinou nadýmání, střevních a žaludečních potíží a průjmů. Pomáhají odstraňovat zácpu, pozitivně působí při onemocnění žlučníku a žaludku. Ředkvičky také mohou mít vliv na odkašlávání hlenu a snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Ředkvička v kuchyni

Ředkvičky se jedí především v syrové podobě. Po nakrájení by se měly co nejrychleji sníst, protože jinak přicházejí o cenné vitamíny a minerály. Zajímavé je, že pálí mnohem více, když je obal ředkvičky narušen. Proto ji dětem raději dávejte vcelku. Ředkvičky se přidávají do salátu, předkrmů a pomazánek. Slouží jako příloha k masu a jsou chutné i v polévce, kam se přidávají až jako ozdoba na talíři.

Recept na pomazánku s ředkvičkami

Ingredience: 200 g Lučiny, 2 lžíce bílého jogurtu, 4 ředkvičky, 1 lžička hořčice (nejlépe bio), šťáva z citrónu, sůl, pepř a čerstvá pažitka

Postup: Lučinu smíchejte s bílým jogurtem. Přidejte najemno nakrájené ředkvičky, hořčici a pokapejte šťávou z citrónu. Poté dle chuti osolte, opepřete a podávejte s čerstvou pažitkou.

Přečtěte si také:

Bylinky v kuchyni
Špenát

Stáhněte si:
E-kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“

Zaregistrujte se ZDARMA:
Měsíčník Furt v Pohodě

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info