eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Surovina měsíce – mrkev

Když se zeptáte dětí, kam s mrkví, jednohlasně řeknou na sněhuláka. Kam taky jinam. Vždyť taková mrkev je dobrota nejen pro nás lidi, ale také zvířátka. A když je navíc umístěná někde vysoko, tak si ji mohou v klidu vychutnat i ptáčkové.

Mezi další sezónní suroviny, které jsou běžně dostupné v prosinci, patří: celer, zelí, červená ředkev, červená řepa, cibule a růžičková kapusta.

Vliv mrkve na zdraví

Mrkev je jedním z největších zdrojů rostlinné formy beta-karotenu, z kterého se v těle stává vitamín A. Tento v tucích rozpustný vitamín je pro naše tělo nepostradatelný. Regeneruje zrak, pomáhá léčit šeroslepost, udržuje v dobrém zdravotním stavu sliznice a je nezbytný pro všechny žlázy s vnitřním vyměšováním. Vitamín A má vliv také na pleť. Mrkev dále obsahuje vlákninu, přírodní cukry a z minerálních látek především draslík, sodík, vápník, fosfor a hořčík. Tepelně upravená se používá při léčbě průjmového onemocnění.

Mrkev v kuchyni

O mrkvi lze říci, že patří mezi ty druhy zeleniny, které jsou zdravější vařené než za syrova. Důvod je prostý. Ve své syrové podobě má mrkev tuhé buněčné stěny, které se naruší až během vaření a přidáme-li do pokrmu tuk, naše tělo vstřebá více jak polovinu uvolněného beta-karotenu. Mrkev je pro svou chuť velmi oblíbenou surovinou v kuchyni. Přidává se do polévek, omáček, do dezertů nebo do salátů. Hodí se jak k masu, tak k čistě vegetariánskému pokrmu. Snese se se sladkou i kyselou chutí.

Recept na rychlý mrkvovo-jablečný salát

Ingredience: 250 g mrkve, 250 g jablek, 1 lžička šťávy z citrónu, 1 lžíce třtinového cukru, ½ lžičky panenského řepkového oleje

Postup: omytou mrkev očistěte, jablko oloupejte a zbavte jádřinců. Nastrouhejte a smíchejte se šťávou z citrónu, třtinovým cukrem a pokapejte panenským řepkovým olejem, aby se uvolnily vitamíny rozpustné v tucích.

Další zajímavý recept na bramborový salát s řepou a jablky naleznete zde.

PDF verze (klikni pravým a ulož jako) .:Share on facebook

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info