eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Surovina měsíce – brokolice

O brokolici se často mluví a píše jako o zázračné potravině proti rakovině prostaty. Není se čemu divit, představte si, že v České republice ročně onemocní touto nemocí 4000 mužů, z toho kolem 1400 jich zemře. Kdyby každý z nich jedl v rámci prevence alespoň dvakrát do týdne čerstvou brokolici, statistiky by nejspíš mluvily jinak.

Mezi další sezónní suroviny, které jsou běžně dostupné v říjnu, patří: pastinák, kapusta, zelí, vlašské ořechy, jablko, sladkovodní ryby a zvěřina.

Vliv brokolice na zdraví

Brokolice obsahuje velké množství vitamínu C, ve 100 g se nachází téměř 155% doporučené denní dávky. Je zdrojem vlákniny, vitamínu E a K, betakarotenu a kyseliny listové. Z minerálních látek obsahuje především vápník a draslík, dále pak fosfor, selen, hořčík, železo a síru. Brokolice je účinným pomocníkem při redukci váhy, je vhodná pro diabetiky a působí proti skleroticky. Kromě blahodárného vlivu na posílení imunity a zažívacího ústrojí má proti rakovinový účinek. Zabraňuje karcinogenním látkám v ničení DNA, ničí bakterii Helicobacter pylori, která je považována za původce vředového onemocnění žaludku a většiny případů rakoviny žaludku.

Brokolice v kuchyni

Čím kratší dobu budete brokolici vařit, tím lépe. Pokud ji nechcete chroupat za syrova, zkuste ji jenom spařit vroucí vodou nebo ji uvařte na páře. V případě dušení, pečení nebo smažení přicházíte o poměrně velké množství vitamínů, především vitamínu C a minerálů. Nezapomeňte přidat kvalitní rostlinné panenské oleje, ideálně řepkový nebo olivový, které uvolní vitamíny rozpustné v tucích. Brokolice se hodí do salátů, pomazánek, jako obloha nebo do polévek. Můžete ji zapéct s masem, sýrem nebo z ní udělat karbanátky. Záleží čistě na vaší fantazii, jak si s ní v kuchyni pohrajete. V žádném případě ale nejezte, ani tepelně neupravujte brokolici, která je chycena plísní. Čím tmavší barvu má brokolice, tím více vitamínů obsahuje!

Recept na brokolicovou pomazánku

Ingredience: 6 hlaviček brokolice, 3 lžíce bílého jogurtu, 2 lžíce přírodního sýra, 2 stroužky česneku a bylinková sůl

Postup: spařte brokolici nebo ji uvařte v páře, nechte ji vychladnout a poté rozmixujte. Smíchejte s prolisovaným česnekem, bílým jogurtem a přírodním sýrem. Dochuťte dle potřeby bylinkovou solí. Podávejte s celozrnným pečivem.

Další zajímavý recept na kombinaci brokolice se sýrem Cottage a kuskusem naleznete zde.

PDF verze (klikni pravým a ulož jako) .:Share on facebook

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info