eshop muj-kompas.cz

Nikola Šmorancová Šestá nemoc

Již jsem vám psala o páté nemoci postihující většinou děti v předškolním a školním věku. Uznala jsem za vhodné vás informovat i o nemoci šesté, která se projevuje podobnými příznaky, avšak u dětí mladších. Chci tímto upozornit spíše matky malých dětí, aby věděly, co při případných komplikacích dělat a jak se o svého potomka při nemoci co nejlépe postarat. Upozorňuji tímto na nepříjemné febrilní křeče, které mohou šestou nemoc doprovázet.

O jakou nemoc se jedná?

Stejně jako u páté nemoci se jedná o virové infekční onemocnění. V tomto případě jde o herpesvirus 6 (HHV 6). Nejčastěji jsou postiženy děti od šesti měsíců do věku dvou let.

Průběh šesté nemoci

Inkubační doba viru je 5-15 dní. Projevuje se vysokou horečkou až do 41°C trvající maximálně 8 dní. Po ustoupení teploty se objevuje výsev vyrážky postihující většinou šíji a trup, obličej je postižen jen velmi málo. Vyrážka spíše připomíná spálu či zarděnky, proto se občas stává, že lékaři nemoc chybně diagnostikují.

Na co si dát u šesté nemoci pozor?

U 8% nemocných mohou nastat tzv. febrilní křeče, epileptické příležitostné záchvaty doprovázející horečku nad 38°C. Jedná se o křečový záchvat, který může trvat i několik minut (většinou okolo 3-5 minut), pokud trvá déle, jde o komplikovaný případ vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Horečka dráždí mozek a ten vysílá nervům a svalům signál, které se pak stahují a napínají – dochází ke křeči. Pro rodiče to může být dosti traumatizující zážitek. V některých případech dochází u dítěte ke ztrátě vědomí či poruše dýchání.

Co dělat při febrilních křečích?

Nenechávejte nikdy dítě na místě, odkud může spadnout, položte ho raději na podlahu. Zavolejte okamžitě lékaře, který provede potřebné kroky, poučí vás o stavu dítěte a jak dále postupovat. Dítě by mělo přibližně 14 dní po záchvatu podstoupit lékařské vyšetření na přístroji EEG (zachycující elektrické děje v mozku), které vyloučí možné poruchy či projevy epilepsie.

Nepropadejte panice, dítě není smrtelně nemocné a při opatrném zacházení se stav dítěte během několika dní výrazně lepší. Nemusí se jednat o epilepsii! Febrilní křeče jsou nejčastější neurologickou poruchou v dětském věku a alespoň jeden atak tohoto druhu křečí zažijí 2 až 4% všech dětí do věku pěti let.

Závěrem

Jako vždy platí, nic nezanedbat. Nyní víte, jak šestá nemoc probíhá a co ji doprovází. Pokud vypozorujete u vašeho dítěte podobné příznaky, neděste se. Je to vcelku normální onemocnění, které neohrožuje život dítěte, pokud je o něj dobře postaráno. Nemoc po několika dnech odezní sama. V případě febrilních křečí, které mohou, ale nemusí nastat, postupujte podle doporučení ošetřujícího lékaře.

Přečtěte si také:

Pátá nemoc
Bolesti v podbříšku

Objednejte si:
„Jak utvářet vztah podle svých představ (DVD)“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info