eshop muj-kompas.cz

Hanka Janoušková Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku patří spolu s rakovinou prsu, děložního těla a tlustého střeva k nejrozšířenějším ženským nádorovým onemocněním. U tohoto typu rakoviny byla prokázána přímá souvislost mezi virovou nákazou a následným onemocněním. V České republice je rakovina děložního čípku každým rokem diagnostikována u cca 1000 žen, z nichž téměř 400 této nemoci podlehne. Přednádorový stav se přitom vyvíjí mnoho let a lze jej odhalit dříve, než dospěje až do stadia rakoviny.

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Virus zodpovědný za onemocnění rakovinou děložního čípku se nazývá HPV – Human papillomavirus. Existuje více než 100 typů tohoto viru a většina z nich je neškodná. Pohlavním stykem se mezi lidmi šíří kolem 40 typů viru, jež se dělí podle rizikovosti. Méně rizikové typy HPV jsou příčinou onemocnění typu genitálních bradavic, rizikovější viry ovšem způsobují změnu buněk na povrchu děložního čípku, z nichž se právě může vyvinout rakovina. Změny buněk na děložním hrdle lze odhalit při gynekologickém vyšetření.

            Na tomto místě je dobré upozornit, že lidský papillomavirus se přenáší sexuálním kontaktem (nikoli tedy pouze stykem, ale klidně i pouhým dotykem) a ani kondom zde není dostatečně spolehlivou ochranou. S infekcí HPV se setká až 80% žen, u většiny z nich však infekce samovolně odezní. U některých však infekce neodezní, a právě u jim hrozí zvýšené riziko onemocnění rakovinou děložního čípku. Během života může docházet k infekci HPV opakovaně.

Rakovina děložního čípku – jak se chránit?

Samozřejmostí by měly být pravidelné kontroly u ženského lékaře, které jsou běžně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Lékař provede tzv. cytologické vyšetření, neboli stěr děložního čípku, který následně pošle k rozboru do laboratoře. V laboratoři určí, zda se na děložním čípku nacházejí či nenacházejí nějaké změněné buňky.

Další preventivní opatření představuje očkování proti papillomaviru. V naší republice se proti HPV očkuje už od prosince 2006, k dispozici je vakcína prodávaná pod názvem Silgard nebo Gardasil. Lékaři se spoléhají na to, že díky této vakcíně by mohla být rakovina děložního čípku do budoucna vymýcena úplně.

Přečtěte si také:
Potravinová intolerance
Anorexie – příčiny jejího vzniku

Zaregistrujte se:
Tipy a triky na skvělé zdraví a dokonalou postavu

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info