eshop muj-kompas.cz

Lenka Černá Pro jakou jógu se hodíte?

Jóga dnes není pouze meditací a prováděním ásan (pozic). Se změnou životního stylu se mění i jóga samotná a přizpůsobuje se nám formou různých směrů. Můžeme dnes cvičit Powerjógu, Bikramjógu, Ashtangajógu nebo Vinyása yogu. V těhotenství můžete cvičit Gravijógu, můžete spojit jógu a tanec (Dance jóga), někdy provádíte jógový cvik, a ani o tom nevíte. Někdo bere jógu jako strečink a nevidí v ní nic hlubšího. Někdo ji dokonce cvičí v teniskách a nenechá si poradit. Někteří jógou žijí a přijímají ji jako životní styl. Není tedy možné popsat všechny druhy jógy v jednom článku a dogmaticky říci, který je vhodný právě pro vás. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Jaký bude vztah mezi vámi a jógou, je tedy čistě na vás. Jednoduše ji poznejte a uvidíte, jakou cestou se vydáte. My vám představíme nejznámější směry pro základní orientaci:

Powerjóga

Je jedním z nejrozšířenějších směrů jógy. Využívá pozic, které jsou známé z klasické jógy, neklade však takový důraz na filozofii a pravidla, která klasická jóga vyžaduje. Hlavním rozdílem mezi klasickou jógou a powerjógou je ten, že jóga je duchovní celistvé učení. Pokud však powerjóze propadnete, vcelku přirozeně změníte svůj životní styl. Budete jinak jíst, jinak sedět, jinak dýchat, a také jinak nahlížet na svět. Powerjóga vám díky harmonizaci energetických center vašeho těla otevře oči a po každé hodině uvidíte svět jinýma očima. V současné době se názory na to, co vlastně powerjóga je, hodně liší. Doporučujeme vám tedy vyzkoušet jednu lekci u zkušeného instruktora a vytvořit si pak vlastní názor. Z hlediska zdravotního vám powerjóga pomůže s bolestmi zad, vyrovná vám svalové dysbalance a díky práci s vahou vlastního těla zpevníte své svalstvo.

Ashtangahjóga

Jde o dynamický a fyzicky náročný druh cvičení jógy. Rozhodně byste se do ní neměli pouštět, pokud nemáte s jógou žádné zkušenosti. Klade se zde důraz na provádění pozic v přesně daném pořadí a u cvičení je nutné správně dýchat. A právě správné dýchání dělá ashtangahjógu náročnou, více posílí vaše tělo a kromě toho dochází k detoxikaci těla. Na začátku a na konci hodiny se pracuje s mantrami (o tom, co mantra je, čtěte zde: MANTRA). Ashtangahjóga prospívá oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové dysbalance.

Hathajóga

Jak říká Vašek Krejčík z Energy Studia, Hathajóga je ucelený systém tělesných cvičení k harmonizaci těla, mysli i jemných energií. Obsahuje zejména cviky s výdržemi (ásany), dechová cvičení (pránájáma) a očistné techniky (krijá), mudry (spojení prstů), mantry (zpěv slabik), bandhy (tělní zámky). Jedná se o zcela nenásilné cvičení, a cvičení, které nevyžaduje žádnou vaši sílu ani flexibilitu. Díky tomuto cvičení se naučíte rozumět svému tělu a stejně tak jako u ostatních směrů docílíte zpevnění těla.

Bikramjóga

Oproti Powerjóze nebo Hathajóze není natolik rozšířená. Před několika lety dorazila do České republiky a těší se stále větší oblibě. Vychází z Hathajógy, avšak cvičí se ve vyhřátém sále (42 stupňů Celsia). Díky vyšší teplotě se tělo stává pružnějším a předchází se tak zraněním. Pocení také napomáhá detoxikaci organismu, dochází ke zlepšení krevního oběhu a k okysličení celého organismu. Pokud však chcete vyzkoušet Bikramjógu, musíte mít obstojnou fyzickou kondici a mít zkušenosti s jógou. Kombinace vyšší teploty a provádění cviků nepatří mezi aktivity začínajících cvičenců.

 

Přečtěte si také:
Rizika plastické operace
Sestavte si cvičební plán

Stáhněte si:

E- kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“
E-knihu „Jak zhubnout jednou provždy“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info