eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Obnovte mozkové buňky jídlem

Čím jsme starší, tím více zapomínáme, jsme roztržití a pokud se rozhodneme jít zpět do školy, máme co dělat, abychom znovu nastartovali mozek. V reklamě se dozvíme o úžasném účinku ginko biloby nebo omega 3 mastných kyselin. Jak ale tyto a jiné látky ovlivňují mozek a kde je v přírodě najdeme?

Mozek a paměť

Mozek je něco jako hlavní stanoviště v jedné velké továrně. Odtud pochází ona velká i malá životní rozhodnutí. Ukládáme do něj potřebné informace, vzpomínky, vjemy a ty vytahujeme, když je zrovna potřebujeme. Z hlediska paměti a učení je nejdůležitější částí mozku mozková kůra. Ta je o něco pomalejší než jiné části mozku, jako je např. lymbický systém nebo mozkový kmen. A to z jednoduchého důvod, když se mozková kůra cítí být přehlcena informacemi, je přepracovaná a unavená, tak jednoduše vypne a odpočine si.

Aby se mozek nastartoval, potřebuje v první řadě glukózu, zjednodušeně řečeno rychlé palivo ve formě cukru. Tím to ovšem nekončí. Všechny stroje totiž potřebují pravidelnou péči, nejen jednou za čas promazat, vyměnit olej a filtr. A náš mozek si to zaslouží obzvlášť. Jeho fungování je třeba podporovat už při vývoji plodu až po stáří. A to, co nás dospělé od 30 let výše obzvlášť zajímá, je, jak zastavit neurodegenerativní procesy související se stárnutím. Jednou z vhodných variant je právě zdravý životní styl kombinovaný s pestrou stravou.

Omega 3 mastné kyseliny

V souvislosti s vývojem a činností mozku se často hovoří o omega 3 mastných kyselinách. Zvláště pak o dvou, a to o kyselině dokosahexaenové (DHA) a kyselině eikosapentaenové (EPA). Patří mezi tzv. esenciální látky, které si naše tělo nedokáže většinou vyrobit samo a přijímá je tedy ze stravy. Nacházejí se především v tučných rybách jako je makrela, sardinka, losos, tuňák nebo pstruh duhový, ale také v korýších a mušlích. Existují i funkční potraviny, jež jsou o EPA a DHA obohacené, a to kvalitní rostlinné margaríny, mléčné nebo cereální výrobky. Celkově bychom měli sníst 0,5 až 2% přijaté energie denně omega 3 mastných kyselin. To zajistí 2 porce tučných ryb týdně a denně bychom si měli dopřát některou z funkčních potravin. Na omega 3 mastné kyseliny by neměly zapomínat především děti a těhotné a kojící ženy.

Vyzkoušejte recept na jednoduchého pečeného lososa, více informací zde.

Borůvky a polyfenoly

V souvislosti s pamětí se často mluví o borůvkách. Toto bobulovité letní ovoce obsahuje polyfenoly, jež mají antioxidační účinek. Umí aktivovat mikrogliové buňky v nich obsažené, které začnou odstraňovat a recyklovat biochemické nečistoty. Likvidací toxinů z centrální nervové soustavy chrání a obnovují paměť a myšlení. Problém je, že s věkem tyto „uklízecí“ buňky zaostávají a měli bychom je podpořit. Jak? Stačí, když zahrneme borůvky do našeho jídelníčku, ať už čerstvé, sušené, v kompotu či šťávě. Prodává se také extrakt z borůvek, který dle výrobce se doporučuje dětem od 3 let a dospělým. Polyfenoly se nachází také ve slupkách jablka, hroznového vína, v kakaových bobech nebo v zeleném čaji.

O antioxidantech se dočtete více zde.

 

Extrakt z ginko biloby

Výtažky z listů stromu jinanu dvoulaločného nebo také ginky biloby již po tisíciletí využívá tradiční čínská medicína. Obsahuje velké množství flavonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek, kterým se souhrnně říká „ginkgolides“. Pomáhají rozšiřovat kapiláry v periferním cévním řečišti a zlepšit průtokové vlastnosti krve a mají antioxidační účinky. Tím zlepšují zásobování organismu kyslíkem a živinami, především již zmíněné glukózy. V mozkové tkáni může následně docházet k „prokysličení“ paměťových buněk, čímž se zvýší koncentrace např. při učení a u starších lidí ustupuje zapomnětlivost a zmatenost. U nás se prodává ginko biloba ve formě tablet nebo roztoku. Léčebná kůra je dlouhodobého charakteru, minimálně tříměsíční aplikace. Dávkování určuje výrobce, ginko biloba však není vhodná pro děti do 12 let a během těhotenství a kojení.

O čínské medicíně se dočtete více zde.

Lecitin a cholin

O lecitinu se říká, že je potravou pro mozek. Podílí se mimo jiné na tvorbě a obnovování buněčných membrán. Je zdrojem cholinu, který významně ovlivňuje řízení paměti a svalové činnosti. Ale protože je lecitin přirozenou složkou lidského organismu, existuje možnost se jím předávkovat. Proto se suplementy lecitinu doporučují především lidem s onemocněním jater a těm, kdo trpí vážnou poruchou paměti a demencí. Pro zdravé jedince je mnohem výhodnější zařadit do svého jídelníčku takové suroviny, které lecitin obsahují. Které to jsou? Především vnitřnosti – játra, vejce, sojové boby, arašídy, pšeničné klíčky, zelí, kapusta a květák.

Vyzkoušejte recept na květákovou polévku s žitnými noky, více informací zde.

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info