eshop muj-kompas.cz

Lenka Černá Nordic Walking

Už jste si někdy na procházce všimli těch šílenců, kteří pobíhají po lese s hůlkami ostrou chůzí? Výborně, můžete se mezi ně zařadit i vy. Nordic Walking, neboli hůlková chůze, totiž získává na oblibě a uvidíte, že až ji vyzkoušíte, nebudete se chtít hůlek vzdát ani při běžné procházce.

Kolébkou tohoto nového sportovního odvětví je právem nazýváno Finsko. Zde se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport; a není divu, Finové jsou na hole od malička zvyklí. Vlna nadšení se rozšířila po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. V německy mluvících zemích získává tato aktivita stále více na popularitě. Ve Finsku se tímto způsobem pravidelně pohybuje celá pětina všech obyvatel, ve Švédsku přechází stále více nadšenců z kolečkových lyží k „hůlkové chůzi“, jak se zde Nordic Walking říká.

Je Nordic Walking vůbec sport?

Určitě se mezi sporty dá zařadit. I když jej mohou provozovat lidé s horší fyzickou kondicí, záleží na tom, jak tuto chůzi pojmete. Ale nejprve v číslech:

  • zvyšuje tepovou frekvenci o 5-17 tepů za minutu (běžná chůze představuje přibližně 130 srdečních tepů za minutu, chůze s holemi – Nordic Walking až 147 tepů za minutu, tepová frekvence se zvyšuje až o 13 %)
  • zvyšuje tělesnou spotřebu kalorií díky pohybu s holemi o průměrně 20 % ve srovnání s normální chůzí
  • může zvýšit tělesnou spotřebu kalorií až o 46 % (vědecky dokázáno, Cooper Institute Research, Research Quarterly for Exercise and Sports 2002 publication)

V čem je Nordic Walking prospěšný?

Pokud se začnete této hůlkové chůzi věnovat, můžete počítat s uvolněním svalového napětí v oblasti zádových a ramenních svalů, zvýšíte si pohyblivost páteře, šetříte při chůzi klouby, zejména kolena, a v neposlední řadě spalujete 400 kalorií za hodinu – takže i hubnete. Používat hůlky se také vyplatí při chození po horách, bez nich si ani horal nedokáže představit výstup (a hlavně sestup) v horách.

Jak začít s Nordic Walking?

Výhodou tohoto sportu je, že vstupní investice není nijak vysoká. Stačí si pořídit turistickou obuv, vhodné oblečení a hlavně – HOLE. Jak uvádí Česká asociace Nordic Walking, je vhodné si vybírat hole z karbonu či z hliníkových slitin (jsou extrémně lehké). Hole by měly být nastavitelné (podle terénu si volíte délku hole), měly by mít speciální poutka a také výměnné špičky holí. Pokud s Nordic Walking začínáte, nechte si v obchodě poradit a nechtějte na holích extrémně ušetřit. Já osobně jsem tak učinila a za týden jsem si šla koupit nové, lepší. Levnější hole vám neudrží nastavenou délku, někdy v nich také „cinká“ a nemají speciální poutka. Pokud chcete začít „z gruntu“ a naučit se Nordic Walking pořádně, na webových stránkách České asociace NW naleznete akreditované trenéry (více na Česká asociace NW ).

Pokud nechcete vlastního trenéra, stačí si na internetu pročíst jednoduchý návod (odbornou publikaci v ČJ jsme bohužel nenašli) a poté jen vyrazit do terénu!

Užitečné odkazy

Česká asociace Nordic Walking – http://www.czech-nordicwalking.com
Outdoorové vybavení Trek Shop – www.trekshop.cz
Hudy Sport – vybavení na NW – www.hudy-sport.cz

Přečtěte si také:
Skialpinismus
Snowscooting

Stáhněte si:
E-kniha „Jak zhubnout jednou provždy“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info