eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Nejhorší české stravovací návyky

Statistiky mluví jasně: 17 % dospělé populace České republiky trpí obezitou, dalších 35 % Čechů spadá do kategorie nadváha, 21 % naší populace svou váhu ignoruje. Kde se stala chyba? Je na vině genetika nebo nezdravý životní styl, podpořený špatnými stravovacími návyky?

Dědeček versus vnuk

Velmi oblíbenou frází lidí, kteří se stydí za svá nadbytečná kila a zároveň si nedokážou odpustit bůček nebo klobásku, je: můj dědeček to jedl pořád a dožil se devadesátky. Jaký je rozdíl mezi dědečkem narozeným za první světové války a vnukem, který zažil porevoluční blahobyt? Jeden markantní. Dědeček brzy ráno vstával, šel do práce nebo na pole, kde těžce dřel. K obědu si mohl dát kus vypečeného masa, protože ho v následujících hodinách doslova vypotil z těla. Vnuk ráno vstane, obvykle se nenasnídá a do práce dojede v pohodlí svého auta. Sedne si k počítači a k obědu si dá hotovku v hospodě přes ulici. Zase se vrátí ke svému pracovnímu stolu a tuk se začíná usazovat.

A já se vás teď ptám, kdyby se narodil dědeček ve stejný rok jako jeho vnuk a měl sedavé zaměstnání, mohl by zvesela konzumovat bůček? Vy, co se zajímáte o zdravý životní styl, víte, že příjem by měl být v harmonii s výdejem. Pak bychom se až tak nemuseli zabývat každičkým kouskem jídla, který jíme. Ale protože většina lidí podléhá současnému uspěchanému životnímu stylu, je třeba zapomenout na to, co jedli naši předci a přizpůsobit jídelníček svému zdravotnímu stavu a výdeji.

Co se v dětství naučíš, ve stáří jako když najdeš

Ještě stále mě překvapují rodiče, kteří jsou na váhu svého potomka pyšní. Určitě i vy máte ve vašem okolí malé děti, co připomínají reklamu na maskota jedné velké firmy vyrábějící pneumatiky. Uznejte sami, s roztomilostí to nemá co dělat. A věta typu: Z toho vyroste, je jedna velká lež. Výměna buněk v lidském těle trvá v průměru 15 let. Jestliže miminko trpí nadváhou, je pravděpodobné, že dalších 14 let bude bojovat s obezitou.

A jak je to s genetikou? Genetický vliv na BMI a množství podkožního tuku je pouhých 5 %. To je téměř zanedbatelné číslo, když si uvědomíte, že dalších 30 % ovlivňuje tzv. kulturně přenosné informace, tedy výchova a stravovací návyky v dětství. A v neposlední řadě, 65 % informací je nepřenosných, protože jsou závislé na aktivitě jedince v kombinaci s výživou.

10 nejhorších českých stravovacích návyků

Odmalička nás rodiče nutí dojídat jídlo.
Jíme ve spěchu, nemáme čas vařit, proto občas kupujeme polotovary.
U televize nebo u počítače se jí nejlépe.
Sladkosti používáme jako náplast na psychické problémy.
Zelenina a ovoce patří dětem, ne dospělým.
Bez soli a chemických přísad není jídlo tak dobré.
Maso se má jíst každý den.
Coca cola light je přece bez cukru.
Alkohol chutná nejlépe, když jme s přáteli.
Kouření podporuje hubnutí.

Závěrem

Zkuste se vrátit do svého dětství. Vzpomeňte si na svou maminku, případně tatínka, jak vám připravuje jídlo. Možná si vybavíte vůni a chutě domova, které už nikdy nic nenahradí. Držte se těchto vzpomínek, protože tam někde jste díky svým rodičům našli lásku k jídlu. A kdo miluje, potřebuje objevovat, zkouší nové věci a vybírá si kvalitu. A až budete mít děti, vyprávějte jim o svém dětství, společně připravujte vaše oblíbené pokrmy, scházejte se u jednoho stolu a nikam nespěchejte. A má prosba na závěr, nenuťte děti dojídat jídlo a nechte jim možnost volby.

Přečtěte si také:
Sestavte si cvičební plán
Bolesti v krku

Zaregistrujte se ZDARMA:
Měsíčník „Furt v Pohodě“
Tipy na skvělé zdraví a postavu

 

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info