eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Lymská borelióza

Máte obavy z nákazy lymskou boreliózou? Také se důkladně prohlížíte po návštěvě lesa nebo parku s neposekanou trávou? Používáte repelent častěji než parfém? Děláte dobře! Proti lymské borelióze se  zatím nemůžete nechat očkovat, jediné, co vám tedy zbývá, je preventivní opatření.

Příčiny a vznik lymské boreliózy

Lymská borelióza je onemocnění vyvolané bakteriemi Borrelia burgdorferi. Podle poddruhů se rozlišují na Borrelia burgdorferi sensu strigo vyskytující se pouze v Americe, v Evropě pak Borrelia afzelii způsobující klinický kožní projev a Borrelia garinii vyvolávající především onemocnění nervové soustavy. Jejími typickými přenašeči jsou infikovaná klíšťata (v ČR 5-10%, celosvětově téměř 30%), v menší míře pak i krev sající hmyz, jako jsou komáři, blechy, muchničky, ovádi a bzikavky. Poté, co se infikované klíště přisaje, začne vypouštět do krevního oběhu látky proti srážení krve a tím také borrelie. Z člověka na člověka se může borelióza přenést pouze z matky na plod během nitroděložního vývoje. Na rozdíl od některých jiných onemocnění proti lymské borelióze nevznikají v lidském těle protilátky, tudíž je možné se opakovaně nakazit a onemocnět.

Prevence proti lymské borelióze

Na rozdíl od klíšťové encefalitidy je u nás vakcína proti lymské borelióze teprve ve schvalovacím procesu a aplikuje se zatím jen kočkám a psům. Jediná schválená vakcína proti lymské borelióze Lymerix se aplikuje pouze v USA. Chránit se proti nákaze boreliózy můžete hned několika způsoby. Mezi jeden z nejúčinnějších způsobů patří použití prostředků, které hmyz odpuzují, jako je např. repelent difussil, který obsahuje látku permethrin, zabíjející klíšťata. Při návštěvě lesa nebo zahrady s vysokou trávou vám pomůže vhodné oblečení, nejlépe dlouhé světlé kalhoty. V případě, že se klíště přece jen zakousne, jeho včasné odstranění a desinfekce ranky sníží pravděpodobnost nákazy lymskou boreliózou. Proti komárům se osvědčila moskytiéra a elektrická lampa s vysokým napětím, které se říká Insect Killer.

Nejčastější příznaky lymské boreliózy

Příznaky lymské boreliózy jsou různé. Někdy onemocnění probíhá bez příznaků, jindy se objeví jen takové, kterým člověk ani nepřikládá význam. Klinické příznaky lymské boreliózy se dělí do 3 stádií od lehké formy až k trvalým následkům:

  1. Mezi nejčastější příznaky 1. stádia boreliózy patří bezbolestná červená skvrna obvykle s centrálním vyblednutím okolo místa, kde bylo klíště nalezeno. Mezi dalšími příznaky 1. stádia mohou být např. projevy chřipkového onemocnění nebo lymfadenitida. Inkubační doba se pohybuje mezi 7. a 14. dnem po přisátí.
  2. Ve 2. stádiu se může lymská borelióza projevit únavou, poruchou vidění, pálením pokožky, bolestmi zad, svalů a kloubů nebo poruchou srdečního rytmu. Mezi další projevy patří červenofialový borreliový lymfocyt např. na ušním lalůčku nebo prsní bradavce, postižení nervové soustavy, především sérózní meningitida (u dětí), meningoradikulitida nebo paréza lícního nervu. K takovýmto projevům může dojít v odstupu několika týdnů až měsíců po nákaze boreliózou.
  3. Ve 3. stádiu lymské boreliózy dochází k zánětům např. rohovky nebo mozkových blan, k chronickým změnám na orgánech, zejména k poškození jater, ledvin a srdce. Po měsících nebo dokonce letech po infekci může dojít k postižení nervové soustavy (chronická encefalitida, chronická polyneuritida nebo presenilní demence).

Léčba lymské boreliózy

Lymskou boreliózu lze zjistit krevním testem. Objeví-li se pozitivní výsledek na borrelie, může být zahájena léčba, jež se provádí antibiotiky. Je-li nakažená osoba v 1. stádiu, léčba probíhá 14 dní, ve 2. stádiu 21 dní a ve 3. stádiu 28 dní. Především u chronických forem je možné léčbu prodloužit až na 6 týdnů. Opakování léčby při přetrvávajících potížích se nedoporučuje. V horších případech je pacient odvezen do nemocnice, kde mu aplikují antibiotika nitrožilně.

Přečtěte si také:

Současné metody léčby – uřízni, co se dá
Šestá nemoc
Lymfatický systém – lymfatické uzliny

Video:

Nakopněte vaše mozkové buňky jídlem

Stáhněte si:

E-kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info