eshop muj-kompas.cz

Lenka Černá L-karnitin

Ke zdravému životnímu stylu patří nejen pohyb, ale také plnohodnotná strava. Sportovci, kteří navíc své tělo zatěžují více než dvakrát týdně, používají různé vitaminové a proteinové doplňky. Jistě jste již v minulosti slyšeli o L-karnitinu, živině, která pomáhá sportovcům se zvyšováním jejich výkonnosti, víte ale, o co se ve skutečnosti jedná? Není nic jednoduššího, než se s touto důležitou živinou v krátkosti seznámit.

Co je to tedy L-karnitin?

Je to životně důležitá přirozená živina, která hraje zásadní roli v energetickém metabolismu těla. L-karnitin přenáší mastné kyseliny do mitochondrií, energetických zdrojů v buňkách, které mastné kyseliny přeměňují v energii. L-karnitin dodává energii do mnoha tělesných orgánů, jako je např. srdce, svaly či játra, tím zajišťuje jejich funkci. Má také detoxikační účinky.  Tato látka se vyskytuje v těle přirozeně a tělo je schopné si menší množství vyrobit samo. Je však možné L-karnitin získat i ze stravy, je na něj bohaté například tmavé maso (jehněčí, zvěřina a hovězí).

Jaké má karnitin účinky na tělo?

Primárně L-karnitin ovlivňuje získávání energie z tuku, zajišťuje přísun energie do srdce a do buněk imunitního systému. Pomáhá prodloužit dobu do nástupu únavy při námaze a zvyšuje výdrž při sportech. L-karnitin by měli užívat sportovci v tréninku vytrvalosti, lidé na redukční dietě, těhotné a kojící matky, vegetariáni a jistě všichni, kdo si chtějí udržet či vylepšit zdraví.

Je nutné užívat doplňkový L-karnitin?

L-karnitin pomáhá tělu zvládat stresové období, posiluje činnost vnitřních orgánů a má pozitivní vliv na tělesnou kondici. Při zvýšené fyzické aktivitě si tělo není schopno vytvořit dostatečné množství této důležité živiny, a proto se doporučuje používat doplňkový L-karnitin. Zvláště pak v případě, že pravidelně sportujete, hubnete nebo jste vegetariáni (kteří kvůli absenci masa ve stravě mají hladinu L-karnitinu mizivou).

V jaké formě mám L-karnitin užívat?

Existuje mnoho forem této doplňkové živiny. Můžete si zakoupit L-karnitin ve formě kapslí, tablet, ampulí, nápojů v prášku. V současné době jsou hodně populární energetické tyčinky s přídavkem L-karnitinu. Dokonce již existuje i minerální voda obsahující L-karnitin.

Má L-karnitin vedlejší účinky?

L-karnitin se v těle přirozeně vyskytuje v relativně velkém množství (asi 20-25 gramů). Je tedy bezpečný a může být užíván dlouhodobě, nemá vedlejší účinky. Při překročení denní dávky se nadbytečné množství vyloučí ledvinami do moči, stejně jako u vitaminů rozpustných ve vodě.

Přečtěte si také:
Bílkoviny
Psychologie hubnutí

Zaregistrujte se ZDARMA:
Měsíčník „Furt v Pohodě“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info