eshop muj-kompas.cz

Lenka Černá Jak pevné je vaše zdraví?

Každý z nás disponuje nějakým tělem a také každý z nás je sám odpovědný za to, jak s ním nakládá. Naše tělesná schránka je pro nás všechny více než důležitá, i proto mě neustále překvapuje, jak jsou lidé schopni si ji soustavně a drasticky ničit. Někdy se ale také může stát, že i přes snahu být zdraví si naše tělo nevědomky ničíme. Jednoduše nevíme, že si ničíme záda při žehlení, že ten tmavý chléb je ve skutečnosti bílý (a je jen obarvený) a že moje ústní voda s alkoholem můj chrup spíše zničí než zachrání. Dogmat mezi námi v oblasti zdraví je stále více, o tom však není dnešní článek. Zkuste si se mnou odpovědět na několik otázek a zjistit, jak si na tom ve skutečnosti stojíte v oblasti zdraví.

Já a ohebnost

Po absolvování intenzivního jógového kurzu jsem opět pochopila, jak je ohebnost důležitá a hlavně jak velký vliv na nás má ve věku od padesáti let dále. Již samotné stání zapojuje 75% naší svalové hmoty a samozřejmě naše klouby zatěžujeme i při spánku. Navíc, pokud naše tělo nenutíme k pravidelnému protahování, zkracují se nám vazy, atrofují svaly, o vzhledu našeho těla ani nemluvě. A jak jste na tom s ohebností vy? Ohebnost jistě poznáte podle klasického testu (dotknutí rukou země v předklonu) nebo také jednoduše zajděte na jednu hodinu power jogy pro začátečníky. Na ní jistě zjistíte, zda je vaše tělo ohebné či nikoliv.

Nezapomeňte, že ve starším věku bude ohebnost jedním ze základních parametrů vaší pohody. Nikdo si nechce zavazovat tkaničky s urputnou bolestí, neotočit hlavu a ani nenastoupit do auta.

Já a svalová hmota

Jen někteří z nás se touží stát profesionálními kulturisty, ale svalová hmota je pro naši fyzickou zdatnost velice důležitá. Není to jen o samotném množství, ale také o proporcionalitě (hlavně u mužů) a také zdraví svalů. Naše svalovina by měla být pevná natolik, aby uchránila náš vnitřní systém od vnějších vlivů. Svaly jsou samozřejmě důležité i z hlediska zdravých zad, vždyť co starší spoluobčany trápí nejvíce? Ano, jsou to bolavá záda. A proč? Protože záda nejvíce opomíjíme a přitom je nejvíce potřebujeme. Záda patří mezi největší svalový systém našeho těla, a proto je nutné se jim pravidelně věnovat. Pokud pravidelně nezpevňujete svaly vašeho těla, vaše zdraví bude nejspíše chatrné.

Nezapomeňte, že posilovat svaly neznamená je bolestivě ničit. Nejen, že získáte odpor ke cvičení, můžete si také přivést takové zranění, že svaly neprotrénujete hodně dlouho. Pokud chcete začít svaly posilovat, najměte si dobrého trenéra nebo začněte chodit na jógu, ta vaše svaly zpevní přirozeným způsobem.

Já a čistota těla

Každý den do našich úst vkládáme potravu, která na naše tělo působí blahodárným anebo destruktivním způsobem. Pokud volíme způsob destruktivní, naše fyzická schránka se tak postupně stává přeplněnou skládkou, časovanou bombou pro alergie, rakovinu a další závažné nemoci. Prostě, sice naše tělo vydrží hodně, má však svoji životnost. Vaše zdraví tedy vždy bude záviset na tom, jak vyčištěný je váš trávicí systém. Zde jsou základní potraviny, které na váš trávicí systém působí destruktivně:

Bílý cukr
Bílá mouka (tedy bílé pečivo)
Slazené minerálky a limonády
Alkohol (tvrdý nebo i pivo a víno ve větší míře)
Jakékoliv instantní směsi (polévky, hotová jídla) a potraviny obsahující Éčka, barviva atd.
Tavené sýry
Mléko (nikoliv jogurty a kefíry)
Sladkosti (obsahují právě ten bílý cukr)
Maso, které není původem z EKO farmy (hrozba výskytu antibiotik, hormonů)

Čistotu vašeho trávicího traktu poznáte například podle:

  1. vašeho jazyka (páchnoucí povlak a fleky jsou tím špatným znamením)
  2. kvality trávení (plynatost, bolesti žaludku, zácpa a naopak průjmy)
  3. stavu vaší kůže (atopický ekzém, lupénka, alergie – to všechno jsou znaky zanedbaného trávicího ústrojí)
  4. únavy (v případě přetížení systému jste unavení a podráždění)
  5. nadváhy (člověk, který zdravě a střídmě jí, nemůže trpět nadváhou)

Nezapomeňte, že potraviny označené za zdravé v reklamě, nemusí být ve skutečnosti zdravé. Zkuste si například někdy otočit obal BEBE sušenek Dobré ráno. Jak zjistíte, obsahují samý bílý cukr a kromě toho jsou extrémně kalorické. Natolik, že je budete spalovat polovinu dne. Podívejte se také někdy na tmavý chléb pod drobnohledem. Není tento chléb náhodou ve skutečnosti bílý a pouze obarvený?

Přečtěte si také:
Sestavte si cvičební plán
Tipy na skvělé zdraví a postavu ZDARMA

Stáhněte si:
E-kniha „Jak se zbavit akné“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info