eshop muj-kompas.cz

Kolektiv Mindsoft Hormonální antikoncepce – ano, či ne?

napsal: kolektiv Mindsoft

Starým časům, kdy existovala antikoncepce jen pro muže, již odzvonilo. Na trhu se objevují čím dál propracovanější způsoby ochrany před početím určené ženám. Mezi nejčastěji používaný způsob ochrany patří především hormonální antikoncepce.

Druhy hormonální antikoncepce

Pilulky

Kombinované pilulky – obsahují ženské pohlavní hormony estrogen a gestagen. Platíčko obsahuje 21 pilulek, které se užívají denně, s týdenní pauzou mezi jednotlivými platíčky. Při týdenní pauze, kdy žena pilulky nebere, dochází  k menstruaci. Pilulky jsou na předpis, ale v současné době se jedná o jejich volném prodeji.
Nevýhoda: zapomenutí pilulky (snižuje se procento ochrany).

Progestinová antikoncepce – pilulka obsahující pouze hormon estrogen tato hormonální antikoncepce je určena především kojícím matkám a ženám, které netolerují kombinovanou pilulku. Antikoncepce se užívá vkuse, bez týdenní pauzy, v 28- ti denních cyklech (28 pilulek v platíčku).

Jiné možnosti hormonální antikoncepce

V dnešní uspěchané době se často stane, že i přesto, že máte nastaveno upozornění v mobilu nebo napsané na zrcadle, zapomenete si antikoncepční pilulku vzít, a pak se nervujete z možného otěhotnění. Naštěstí moderní doba také přináší velké pokroky a snaží se přizpůsobit našim nárokům. Proto jsou mimo pilulek  i jiné možnosti:

Náplast – hit mezi antikoncepcemi. Výhodou je především její aplikace a dlouhodobý účinek. K ochraně proti početí stačí jednou týdně po dobu 3 týdnů náplast vyměnit a 4.  týden chodit „bez“. Tento týden jste i nadále chráněna a  měla byste odmenstruovat. Koupání, sport ani jiné aktivity by neměly funkci náplasti nijak ovlivňovat.

Injekce –  ta patří do rukou lékaře. Aplikuje ji gynekolog do hýžďového svalu a to pouze jednou za 3 měsíce. Injekce patří mezi progestinovou antikoncepci, protože obsahuje pouze hormon gestagen. Nevýhoda: Může způsobit nepravidelnou menstruaci nebo nepravidelné slabé krvácení.

Tyčinka – bezbolestně se implantuje pod kůži, a máte na několik let o antikoncepci postaráno. Nespornou výhodou je, že se nemusíte obávat, že byste zapomněla vzít pilulku nebo vyměnit náplast.  Tyčinka vás chrání několik let, poté je nutné ji vyjmout. 
Nevýhoda: velká jednorázová finanční investice.

Kroužek – je dalším způsobem, jak se chránit před početím a zároveň nemyslet na antikoncepci každý den. Kroužek se pouze jednou měsíčně zavede do vagíny a jste spolehlivě chráněna na celý měsíc.

Nitroděložní tělísko –  jeho použití je vhodné pro ženy, které již rodily. Do dělohy je zavedeno tělísko, které uvolňuje gestagen, a kromě mechanické ochrany je zde i ochrana hormonální.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh antikoncepce, je nutné se vždy poradit s gynekologem, zda je pro vás vhodná. Při používání hormonální antikoncepce naslouchejte svému tělu. Pokud vás při užívání antikoncepce začala více bolet hlava, otékat nohy nebo na sobě pozorujete příznaky, které jste dříve neměla, poraďte se vždy s lékařem. Antikoncepce je nejlepším způsobem, jak zamezit nechtěnému početí, ale neochrání vás před pohlavně přenosnými chorobami.

Přečtěte si také:
Jak pevné je vaše zdraví?
Lymfatický systém

Stáhněte si:
E-kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info