eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Cukrovka – Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes mellitus 2. typu nebo také úplavice cukrová patří mezi jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění této doby. Vyšší věk, nezdravý životní styl a obezita, to vše může vést k nedostatečné tvorbě nebo využití inzulinu v těle. Přidá-li se navíc zvýšená hladina krevních tuků, kyseliny močové a vysoký krevní tlak, zvyšuje se riziko metabolického syndromu, kterému se s oblibou říká smrtící kvartet.

Co je to inzulin

Inzulin je hormon, který se podílí na metabolismu glukózy, tuků i bílkovin v těle. Jeho úkolem je odchytávat glukózu a vpouštět ji do buněk. Tím udržuje správnou hladinu cukru v krvi. Lidé nemocní s cukrovkou mají inzulinu nedostatek. Ačkoliv se jeho produkce úplně nezastavila, je porušen rytmus vylučování inzulinu do krve po konzumaci jídla. Zároveň může dojít také ke snížení citlivosti tkání vůči působení inzulinu, což se týká právě cukrovky 2. typu.

Hyperglykemie versus hypoglykemie

Normální hladina cukru v krvi se pohybuje v rozmezí 3,5 – 5,5 mmol/l. U diabetiků se tato hranice od zdravého člověka liší. Mezi uspokojivé patří rozmezí 6 – 7 mmol/l, nad tuto hodnotu je stav již neuspokojivý. Zvýšené hladině glukózy v krvi se říká hyperglykemie a naopak, nízká hladina cukru pod 3,3 mmol/l v krvi je definována jako hypoglykemie.

Příčiny cukrovky 2. typu

• genetické predispozice

• vyšší věk

• nezdravý způsob stravování způsobující obezitu

• vyšší krevní tlak a hladina cholesterolu

• stres

• kouření

• nedostatek pohybu

Příznaky cukrovky 2. typu

Vysoká hladina glukózy v krvi vyvolává pocit žízně spojené se zvýšeným příjmem tekutin a častým nutkáním močit. Tento stav může způsobit dehydrataci organismu, která jde ruku v ruce s únavou a slabostí. Mezi další příznaky cukrovky 2. typu patří neostré vidění a pocit mravenčení na různých částech těla. Dále pak snížená chuť k jídlu, jež může být příčinou náhlého hubnutí.

Komplikace cukrovky 2. typu

Smutnou pravdou je, že cukrovka může zkrátit lidský život o 8 až 10 let. Ne nadarmo se jí říká tichý zabiják. Mezi tzv. pozdní komplikace obou typů cukrovky patří poškození malých i velkých cév způsobující selhání ledvin, slepotu, infarkt myokardu, mozkovou příhodu a mohou vést i k amputaci končetin.

Vyšetření a léčba cukrovky 2. typu

Hladina glukózy v krvi se zjišťuje krevním odběrem, obvykle u praktického lékaře. V případě těhotenské cukrovky se stanovuje glykemická křivka na základě zátěžového testu v období mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Pokud lékař naměří vysokou hladinu cukru v krvi, je nutné přejít do péče diabetologa. Ten na základě podrobné anamnézy a dalších vyšetření navrhne následující opatření: doporučí dietní program zahrnující vhodnou stravu a pohyb, který by vedl k trvalému snížení nadváhy. Pokud je tato léčba neefektivní, je nutné ji zkombinovat s podáváním léků zvyšující výdej inzulinu z beta buněk (deriváty sulfonylurey, glinidy) nebo zvyšující citlivost tkání na inzulin (metformin, glitazony).

Dieta a cukrovka 2. typu

• Rozvrhnout si jídelníček na 5 až 6 jídel denně (u dětí i více).

• Hlídat si obsah cukrů (škrobů) v potravinách, s tím vám pomůže glykemický index potravin.

• Zvýšit příjem vlákniny a polynenasycených mastných kyselin.

• Omezit příjem transmastných kyselin (masné výrobky, uzeniny, paštiky), sladká a slaná jídla.

• Dodržovat pitný režim, omezit alkohol.

• Nekouřit.

• Pravidelně cvičit, alespoň 2x týdně 30 minut a denně ujít minimálně 7 tisíc kroků.

• Odpočívat a vyhýbat se stresu.

Potraviny snižující hladinu cukru v krvi

Česnek, cibule, lněné semeno, fazolové lusky, bobuloviny, pivovarské kvasnice, mléčné nízkotučné výrobky, ryby, salát z mladých lístků smetánky lékařské, kyselé zelí, listová zelenina, zelené rostliny, luštěniny, sója, ořechy, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, mrkev, baklažány, olivy, artyčoky a celozrnné výrobky. Dále se doporučuje ženšenový kořen, borůvky, kořen pampelišky (smetánky lékařské), borůvkové listy a listy kopřivy.

Přečtěte si také:

Vše o BMI
Zdravý životní styl
Zdravé hubnutí

Video:

Vitamin C

Stáhněte si:

E-kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako) .:Share on facebook

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info