eshop muj-kompas.cz

Jana Vašáková Čínská medicína aneb vítáme rok zajíce

Dne 3. 2. 2011 jsme vstoupili podle čínského lunárního kalendáře do roku zajíce. Dobrou zprávou je, že nás čeká klid, spokojenost, pohodlí, čas bez velkých změn, diplomacie, přínosné diskuze a rozumná rozhodování. Lidé si začnou více vážit svého života, zaměří se na zdraví, vztahy i osobní růst.

Změna je život

Ačkoliv náš nový rok začal již počátkem ledna, z toho čínského bychom si mohli vzít ponaučení alespoň takové, které se bude týkat našeho zdraví. S čínskou medicínou úzce souvisí životní styl. Ten náš je uspěchaný a někdy i chmurný. Často si nevážíme sami sebe ani svých blízkých. Pokusme se tedy najít tu správnou rovnováhu a užijme si rok zajíce ve zdraví a duševní pohodě.

Čínská medicína: ano či ne

Někdy si říkám, zda je pro nás Čechy čínská medicína vhodným řešením. Žijeme přeci jen v jiné kultuře, jsme určitým způsobem díky našim předkům geneticky nastavení. Působí na nás odlišné vnější i vnitřní vlivy. Na druhou stranu, když se kolem sebe rozhlédnu, většina českého národa se cítí nevyvážená. Má oslabenou imunitu, tráví více času doma na neschopence než v práci, alespoň teď v zimě. Co víc, blíží se k nám další chřipková epidemie a jak to řešíme? Necháme se očkovat. A přesto se naše tradiční léčitelství úzce podobá tomu čínskému. Dříve se dělal poctivý masový vývar, který dodával energii a posiloval obranyschopnost a používaly se bylinky, i ty jedovaté.

O čínské medicíně

Čínská medicína vychází ze starodávných léčebných metod, starých více jak 5 tisíc let. Je založena na čistě přírodních produktech, převážně rostlinného původu. Tělo tak není znečišťováno umělými látkami, které s sebou přináší vedlejší účinky. Čínská medicína chápe tělo jako propojení celku v rámci vnitřních i vnějších vazeb. Pomáhá udržovat určitou harmonii a doporučuje žít v souladu s přeměnami čchi (přirozená energie) uvnitř i mimo naše tělo a tím preventivně chrání organismus před nemocemi. Čínská medicína neléčí pouze příznaky, ale hledá jejich podstatu. Jedná se tedy spíše o preventivní opatření ve smyslu zdravého životního stylu, které nám leckdy může zachránit život.

Jin a jang

Filozofické základy tradiční čínské medicíny vycházejí z učení o jin a jang. Předpokládá se, že věci a jevy se seskupují ve třech úrovních, a to v nebeských, pozemských a lidských. Jang je nahoře a znamená nebesa, jin je naopak dole a označuje zemi, člověk stojí uprostřed a je chápán jako nejinteligentnější výtvor propojení obou energií. Pokud jin a jang nejsou v rovnováze, dochází k narušení harmonie. Normální čchi se nazývá čeng-čchí a disharmonické čchi je tzv. škodlivé čchi s názvem sie-čchí.

Je-li něčeho v základu nadbytek, jedná se o nemoc z plnosti „š´“. Z nadbytku jang „že“ dochází k horkosti projevující se např. horečkami, pocením, suchem v krku, rozpálenou tváří a rychlým pulzem. Nadměrné množství jin s sebou nese chlad „chan“, jež se projevuje zimomřivostí, studenými končetinami, bolestmi břicha, průjmem nebo hlubokým pulzem.

V případě nedostatku jin nebo jangu se hovoří o nemoci z prázdnoty „sü“. Oslabením jin vzniká vnitřní horkost z prázdnoty, jejími příznaky jsou návaly, dlouhodobé mírné zvýšení teploty, silné pocení, pálení na chodidlech, dlaních a v oblasti srdce nebo např. hubnutí. Chlad z prázdnoty jangu s sebou nese bledou tvář, studené končetiny, malátnost, psychickou únavu, pocení nebo slabý pulz.

Metody léčení čínskou medicínou

Všechny metody, které vycházejí z tradiční čínské medicíny, mají za úkol pomoci nalézt harmonii a zlepšit zdravotní stav. Terapeut nejdříve musí na základě otázek a vyšetření zraku, sluchu, pulzu a jazyku zjistit, co vás trápí. Poté stanoví diagnózu a léčbu. V čínské medicíně platí, že pokud jsou u různých nemocí symptomy stejné, léčí se stejně, jsou-li u stejné nemoci symptomy různé, léčí se různě. Jak dlouho vám potrvá, než se dostanete do ideální rovnováhy, je zcela individuální, někomu stačí týden, jinému zase měsíce nebo také roky. Více zajímavých informací naleznete na www.cinska-medicina.info.

Nejčastěji používané terapie tradiční čínské medicíny

Fytoterapie – léčba za pomoci směsi bylin nebo minerálů
Akupunktura – malé jehličky působící na akupunkturní body a dráhy, součástí je i používání baněk a moxibuce (požehování)
Homeopatie – léčba slabými roztoky z oddenků, květů či kořenů rostlin, minerálů, vzácně i z částí živočichů
Dietetika – dietní doporučení
Tuina – čínská masáž
Čínská zdravotní cvičení – např. Tai-chi

Co všechno může čínská medicína zmírnit nebo vyléčit

• alergii, atopický ekzém, lupénku apod.
• bolesti páteře a migrény, bolesti svalů, kloubů a vazů
• chronická průjmová onemocnění, chronickou zácpu či jiné poruchy trávení
• roztroušenou sklerózu
• stavy po boreliose, stavy po očkování
• psychické problémy jako je např. přetížení, stres, deprese nebo panická porucha
• chronický únavový syndrom, nespavost
• dysmenorea – bolesti a potíže před menstruací nebo při ní
• neplodnost žen i mužů
• klimakterické potíže
• noční pomočování u dětí, lehčí poruchy chování u dětí
• padání vlasů nebo také např. celulitidu

V příštím čísle měsíčníku budeme v seriálu o zdraví pokračovat.

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info