eshop muj-kompas.cz

Nikola Šmorancová Bolesti v podbřišku – II.díl

V I. dílu článku jsme si vysvětlili, co to znamená  bolest a jaké mohou být její příčiny. Dnes se zaměříme na konkrétní faktory způsobující bolesti v podbřišku. Cílem tohoto článku je objasnit jednotlivá onemocnění nebo obtíže pro lepší orientaci především nás žen. Pokládám za důležité znát své tělo, jeho reakce a popřípadě mu umět ulevit od bolesti. Poslouchejte svůj organismus a jeho potřeby pozorně! Samozřejmě opět apeluji na to, že nemá smysl dělat z komára velblouda. Ignorovat palčivou bolest se ale také nevyplácí, a proto je vždy výhodou poradit se s odborníkem, který by měl být schopen vyhledat případný problém či poradit, jak se obtíží zbavit. Zde je výčet několika důležitých faktorů způsobujících bolesti v podbřišku.

Infekce močových cest (cystitida)

Infekce močových cest jsou nejčastěji rozšířeny u dětí do 3 let. Dívky a ženy jsou postiženy častěji vzhledem ke kratší močové trubici. Záněty jsou většinou způsobeny bakteriemi, řidčeji i viry, které se mohou v teplé moči dobře množit a pak se šířit dál. Jako další iniciátoři přicházejí v úvahu mokré nohy, běhání bosky za studeného mokrého počasí, sezení na studených kamenech a příliš tenké nebo syntetické spodní prádlo.
Pokud se cystitida nezačne léčit včas, často nastávají komplikace v šíření infekce či může zánět postoupit do oblasti ledvin. Neléčení akutního zánětu může způsobit choulostivý močový měchýř a časté nucení na močení.
Další symptomy: pálení při močení, nechutenství, horečka, zvracení, bolest hlavy, bolest v zádech.

Zánět slepého střeva

Jedná se o bakteriální zánět apendixu (červovitého přívěsku slepého střeva). Přesná příčina není doposud známá. Nejčastějšími případy, kdy k zánětu dochází, může být zaklíněná část nestrávené potravy, nahromadění stolice v přívěsku, různé střevní infekce či cizopasníci sídlící ve střevech. Průběh onemocnění může být jak lehký, kdy pacient cítí jen občasné bolesti břicha či akutní, který má však rychlý průběh.
Možné symptomy: řezavá bolest okolo pupku, která plynule přechází do oblasti podbřišku. Dále zvracení, zácpa nebo průjem, teplota či stahy břišní stěny.
Při léčně akutního zánětu slepého střeva se v lehčím průběhu podávají antibiotika a na břišní oblast přikládají obklady, doporučuje se klid na lůžku. V drtivé většině případů je apendix odstraněn chirurgicky, tzn. laparoskopicky nebo klasickou metodou.

Co je to laparoskopie?

Jde o šetrný chirurgický zákrok prováděný bezbolestně v celkové anestezii. Chirurg zavede pomocí několika drobných řezů do těla pacienta laparoskop (tenký přístroj s optikou), který je schopen díky malé kamerce sledovat příslušné orgány a jejich funkce. Operace je kontrolována na monitoru chirurgem a jeho týmem. Výhodou laparoskopie je šetrnější přístup a rychlejší doba rekonvalescence.

Gynekologické záněty (cysty)

Bolesti v podbřišku jsou mnohdy doprovázeny vaginálními výtoky, které jsou nejčastějším příznakem různých gynekologických zánětů, cyst, kvasinkových nákaz či pohlavních chorob.
Nejčastější symptomy: svědivost genitálů, pálení při močení, bolestivost při pohlavním styku, horečky atd.

Bolení břicha při žaludečním nebo střevním vředu

V tomto případě dochází ke křečovitým bolestem břicha, které se objevují pořád znovu, i několik měsíců. Nejčastější příčinou bývá stres a silné duševní napětí, špatné stravovací návyky a také dědičné sklony (pokud už tímto onemocněním trpí někdo z rodičů).
Další symptomy: špatná nálada, odmítání potravy, všeobecný pocit nemoci, zvracení, možné i krvavé příměsi ve stolici. 

Plynatost (nadýmání) 

Vzniká nedostatkem trávicích šťáv. Potrava se tedy neštěpí k dalšímu zpracování a zůstává ležet ve střevě déle, než je nutné. Vznikají kvasné nebo hnilobné plyny, které v příznivém případě odcházejí, jindy zůstanou ve střevech a působí bolesti a nafouklé břicho.

Tříměsíční kolika

Tříměsíční kolika je plynatost a bolesti břicha v prvních třech měsících života miminka.
Miminko začne najednou křičet, nedá se utišit a přestane křičet stejně náhle, jako křičet začalo, dochází k tomu nejčastěji ve večerních hodinách. Tuto plynatost způsobuje ještě nezralý systém žaludku a střev miminek, který si musí teprve zvyknout na přijímání potravy a její zhodnocení.

Těhotenství

Těhotenství, gravidita, jiný stav – je nejkrásnějším obdobím v životě snad každé ženy. K oplodnění a otěhotnění dochází zpravidla uprostřed menstruačního cyklu. Po vynechání pravidelné menstruace má žena zpravidla podezření, že je v jiném stavu, což lze ověřit doma těhotenským testem z několika kapek moče nebo u gynekologa vyšetřením krve a ultrazvukem.
Většinou se žena cítí stejně jako před menstruací, může pociťovat nevolnost, zduření prsou, tlak v podbřišku nebo únavu.

Závěrem

Samozřejmě bychom mohli pokračovat dalším výčtem onemocnění nebo nevolností, které způsobují bolesti v podbřišku, tyto jsou však nejčastější, a proto je pokládáme za důležité. Snad vám tento článek poslouží jako užitečný návod k vysvětlení možných obtíží, které mohou potkat každou z nás.

Přečtěte si také:
Bolesti podbřišku I. díl
Jak se zbavit bolesti zubů

Objednejte si:
CD „Základní principy výchovy dětí“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info