eshop muj-kompas.cz

Hanka Janoušková Bílkoviny

Jinak také proteiny, se skládají z několika set až několika tisíc aminokyselin, vzájemně spojených tzv. peptidovou vazbou. Bílkoviny patří mezi nejdůležitější makromolekuly živé hmoty. Jsou přítomny ve všech organismech od virů až po vyšší živočichy, u nichž tvoří často více než polovinu suché hmoty. V jedné buňce organismu je obsaženo několik set až několik tisíc různých bílkovin s různou funkcí a aktivitou.

Biologické funkce bílkovin v organismu jsou velice rozmanité: jsou stavebními látkami (např. kolagen, elastin, fibrin), mají katalytickou funkci (enzymy, hormony), umožňují transport látek a energie, pohyb organismů (aktin, myosin) a jsou rezervními látkami (ovalbumin, kasein). Zajišťují imunologickou obranu organismu. Bílkoviny jsou nejdůležitější složkou lidské i zvířecí výživy. Podle tvaru se bílkoviny dělí na globulární (tj. kulaté), např. globulin, a fibrilární (tj. vláknité), např. keratin.

         Zdroje bílkovin můžeme rozdělit na rostlinné a živočišné. Nevýhodou živočišných bílkovin je to, že s sebou často do organismu přináší i velké množství tuku a cholesterolu, proto je dobré dbát na výběr jejich nízkotučných představitelů – libové maso, drůbež bez kůže, ryby, králík, šunka, zvěřina, vejce, bílky, nízkotučné sýry, netučný tvaroh apod. Rostlinné bílkoviny jsou na tom lépe – jsou nízkotučné a přináší s sebou také vlákninu. Bohatým zdrojem rostlinných bílkovin jsou luštěniny, sójové boby a výrobky ze sóji (tofu, plátky, kostky apod.). Nevýhodou rostlinných bílkovin je to, že často neobsahují všechny nepostradatelné aminokyseliny, jsou tedy většinou neplnohodnotné, což ovšem neplatí pro sóju a výrobky z ní.

Přečtěte si také:
Sacharidy
Tuky
Zlaté tipy pro hubnutí

Stáhněte si:
E-kniha „Nejlepší dietní jídelníčky“
E-kniha „Jak zhubnout jednou provždy“

PDF verze (klikni pravým a ulož jako)

Sdílet na Facebooku

Kurzy

7 největších omylů při hubnutí
Vyhněte se jim pomocí našeho týdenního emailového kurzu ZDARMA.

Knihy

Jak se hubne v Čechách

Lenka Černá vydala spolu s Petrem Havlíčkem a dalšími odborníky praktickou příručku o hubnutí, výživě a pohybu. Můžete si ji nyní objednat na našem eshopu Školy pro Ženy.

Jak zhubnout

Zbavte se přebytečných kil pomocí průvodce hubnutím, který sestavili přední odborníci.

Kvasinková infekce
Zkušení lékaři a nutriční poradci pro vás sestavili jedinečný program, který vám pomůže se definitivně zbavit kvasinkové infekce.

CD a DVD

CD Restart vašeho života 

Objevte sami sebe a restartujte svůj život s Lenkou Černou.

CD Vytvořte si harmonický vztah 

Chcete mít šťastné partnerství? Kateřina Matláková vám s ním pomůže.

DVD Generální úklid života

Udělejte si ve svém životě pořádek pomocí praktického návodu.

DVD Dokonalé zdraví

Najděte cestu ke zdraví pohodovou cestou.

CD Jak přežít rozvod
Zvládněte rozvod manželství bez psychické újmy!

CD Hubněte s hlavou

Zhubněte konečně díky práci s vlastní psychikou! Hubnutí začíná ve vaší hlavě!

MEZDRAVI.CZ – zdraví, hubnutí, dieta, cviky, relaxace, krása

Copyright © 2016 MindCorp s.r.o. | Škola pro Ženy.cz | LenkaCerna.cz | Emocni-rovnice.com | Manzelska-poradna.info